Ana Sayfa Pratik Bilgiler Geri Dönüşü Olmayan Harddisk (Hdd) İmha Etme Yöntemi

Geri Dönüşü Olmayan Harddisk (Hdd) İmha Etme Yöntemi

886
0
Paylaş

Merhaba dostlar. Hepimiz pclerimizde bizim için çok özel dosylar barındırıyoruz. Bu dosyaları windows mac ubuntu gibi işletim sistemleri aracılığı ile siliyoruz. Ancak yapacağımız işlem  dosyalarımızı tamamen silemiyor. Hddlerimizden bu dosyaları silsek dahi kalıntıları disklerimizde bulunmakta ve çeşitli programlarla bu dosyalar geri getirilebilmekte. Herkesin kullanımına sunulan ücretsiz  ve  bir çok ücretli arac bulunmaka. Bu uygulamaları kullanarak yanlışlıkla sildiğim bir kaç önemli dosyayı geri getirmeyi başarmıştım. Tabiki bu uygulamalar ile sildiğimiz herşeyi getirmemiz mümkün değil. Üniversitede tam 3 saat uğraşarak hazırladığım bir sunumu yanlızca 2 ms gibi bir sürede tamamen yok oluşunu izdedim ve tüm uğraşlarıma rağmen geri getiremedim. Silinen herşey geri gelebiliyor olsa  HDD ‘lerimizin boyut diye bir sıkıntısı kalmazdı. Silinen her dosyanın hdd saklanıyor gibi bir durum olduğunu düşünebilirmisiniz? Düşünüyorsanız kesinlikle büyük bir yanlış içerisindesiniz. Bu teknik olarak imkansız ve böyle bir şey olsa disklerimizde sınırsız dosya barındırabiliyor olmamız gerekirdi.  Hdd ‘lerimizin üzerinde yer alan 500GB 1TB 2TB gibi ibareler bulunmakta. Bu ibareler hddlerimizin dosya saklama limitlerini göstermekte. İşin özü silinen herşey geri gelemez. Tabiki bu söylemim bizim kullanımımıza sunulan araçların sınırları çerçevesinde. Bir çok komplo teorisyeni HDD’lerdeki her dosyanın saklandığı internete yüklenen her verinin kayıt altına alındığını iddia etmekte. HDD’nizde kesinlikle imha etmeniz gereken veriler varsa bu işlem için üretilen çeşitli cihazlar bulunmakta. Bir harddisk imha etmek için gidip bu cihazlara eşek yüküyle para verecek değiliz 🙂 Bu makinelerden bir kaçının fotoğrafını paylaşarak hemen konumuza giriyorum.

Hdd İmhasıHdd destructionHarddisk imha etme

 

Görüldüğü üzere son derece teferruatlı araçlar. Bizim yapmamız gereken işlem 3 basamaktan oluşuyor ve oldukça basit  ihtiyacımız olan sert bir cisim kova su ve tuz.

  • Harddiskimize herhangi bir sert cisimle (Çekiç keser vs.) verebileceğimiz kadar fiziksel hasar veriyoruz.
  • Bir kovada tuzlu su karışımızı hazırlayıp hdd mizi 1 yada 2 gün (2gün önerilir 🙂 ve tuz oranının yüksek olması faydalı )  bu tuzlu su karışımında bekletiyoruz.
  • Daha sonra imha etmek istediğimiz Harddiskimizi güneşte 1 gün boyunca kurumaya bırakıyoruz.

Yapacağımız bu işlemlerin ardından Hdd’ mizin içinde bulunan verilerin saklandığı metal disk oksitlenecek ve tüm verilerimiz geri dönüşü olmayan bir şekilde yok olmuş olacak.

Nice Hdd’ler imha ettiğiniz 🙂 Musmutlu bir ömür temennisiyle.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin