Ana Sayfa Milli Projeler Hürkuş Silahlanıyor ve Artık Pilotsuz (İHA)

Hürkuş Silahlanıyor ve Artık Pilotsuz (İHA)

865
0
Paylaş

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin iki ay önce kullanmaya başladığı Bayraktar ve envantere önümüzdeki yıl girmesi planlanan Anka‘nın ardından üçüncü silahlı Türk üretimi insansız hava aracı (İHA) için çalışmalara başlandı. Proje kapsamında Hürkuş‘un insansız ve silahlı yeni bir modelinin üretilmesi planlanıyor.

Savunma alanında uzmanlalaşan C4Defence‘de yer alan habere göre; müdafa Sanayii Müsteşarlığı’na (SSM) Hürkuş’un insansız versiyonu için çalışmaya başlama direktifi verildi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. TUSAŞ/TAI’nin geliştirip ürettiği Hürkuş u döneminın Temmuz2016’da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden sertifika alması ve sertifikanın Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı’nca (European Aviation Safety Agency/EASA) AB için geçerliliğinin onaylanmasının ardından yeni bir gelişme yaşandı.

2325911.jpg

Türk Silahlı Kuvvetlerinden gelen talep doğrultusunda bir araştırma çalışması başlamış olacak. Buna bakılırsa Hürkuş’un yüksek taşıma kapasitesinden yararlanmak üzere insansız versiyonu geliştirilecek. Bu çerçevede TUSAŞ/TAI’nin her ikisi de özgün olan ANKA ve Hürkuş projelerinden elde edilmiş bilgi birikimi bir potada eritilerek yeni bir ürün çıkarılacak. Hürkuş’un insansız hale gelmesiyle üretim sürecindeki bazı detaylı prosedürlere gerek kalmazken hali hazırda bin 500 kilogram faydalı yük taşıyabilen uçaktan bazı sistemler çıkacak, yerlerine yeni sistemler gelecek.

Pilotlu uçan Hürkuş’taki fırlatma sandalyesi, kabin için gösterge, kabin içi basınç, kabin için oksijen üretim aygıtı, gaz kolu, levye, aydınlatma tertibatı ve bildirişim sistemlerine gerek kalmazken yanı sıra sensörler, uzaktan komuta sistemleri ve yeni tip uçuşa hizmet verecek navigasyon ve vazife bilgisayarları gelecek. Kabini oldukca boşalacak son zamanların yeni sistemlerle eski ağırlığa ulaşmayacağı ve yük taşıma kapasitesinin artacağı değerlendiriliyor. TUSAŞ/TAI’nin üzerinde çalışmaya başladığı cephane kullanan C versiyonu bu İHA ile birleşirse Hürkuş’un İHA versiyonu aynı zamanda silahlı olacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin