Ana Sayfa Bilim Konyaya devasa güneş enerji santrali

Konyaya devasa güneş enerji santrali

561
0
Paylaş

Berat Albayrak (Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı) , Konya Karapınar a yapılacak dev güneş enerjisi santralinin detaylarını, yerinde açıkladı.

Konumuza geçmeden şuanda en çok enerji üreten üç hidro elektrik santralimizi vereyim ki projenin büyüklüğü hakkında fikir sahibi olalım.

  • Atatürk Barajı Hidroelektrik santrali, 2405 MW
  • Karakaya Barajı Hidroelektrik santrali, 1800 MW
  • Keban Barajı Hidroelektrik santrali, 1330 MW

Görüldüğü üzere bunun gibi bir proje neredeyse bir HES santrali kadar enerji üretebilmekte.

Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı Güneş enerji santralinin 1000 megawatt gücünde olacağı açıklanırken,, Türkiye için bayağı büyük bir yatırım olacak ve Aralık ayında ihalesi gerçekleştirilecek.

2 bin hektarlık bir alan üzerine kurulan santral 1 milyar doların üzerinde bir yatırım yapılarak faaliyete geçirilecek, ve buna ek 300 milyon dolar fabrika yatırımı gerçekleşecek.

Saatte 1.7 milyar KW elektrik üretim hedefi varken, en az 600 bin konutun da elektrik ihtiyacını karşılanacak.

Açık eksiltme yöntemi ile en uygun teklifi veren firma ihaleyi kazanıp santralin yapımına başlayacak, bu fabrika aynı zamanda yerli üretim ve Teknolojinin yerelleşmesi anlamında da bir ilk olacak.

15 yıl alım garantisi ve yüzde 80 yerli mühendis şartına sahip olan santral, ilk etapta yüzde 65, ikinci etapta ise yüzde 75 yerli üretim zorunluluğu taşıyor. Ayrıca fabrikanın kurulumunda 700, işletmesinde 350 ve ar-ge çalışmalarında da 100 mühendis istihdam edilecek.

Yerli kömür enerjisi ve rüzgar enerjisi gibi konularda da çalışmalara hız verileceğini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak açıkladı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin