Ana Sayfa Milli Projeler Milli Uçak Gemimiz Korku Salıyor

Milli Uçak Gemimiz Korku Salıyor

771
2
Paylaş


Türkiye’nin ilk milli uçak gemisi, dev ülkeleri endişelendirmeye başladı. Yeni Türkiye’nin gücünü ve dahada güçleneceğini gören kodaman ülkeleri büyük bir panik aldı. 2021 yılında tamamlanması planlanan savaş gemimizin  tüm ayrıntılarının belli olmasıyla birlikte ABD ve İngiliz medyasından korku dolu açıklamalar gelmeye başladı. Amerikan medyası, “Türkiye, savaş gemisini denize indirdiği anda, bölgede dengeler değişecek. Çünkü; Türkiye, bölgenin en güçlü ülkesi olmak için oluşturduğu planları başarıyla uyguluyor” diye yazdı.

HİÇ HOŞLARINA GİTMEDİ

İngiliz askeri savunma haber sitelerinden biri de, Türkiye’nin savaş gemisi projesini hayata geçirmesinin kesin olduğunu belirtti. Bunun da, bölge ülkeleri tarafından pek hoş karşılanmayacağına yazısında yer verdi. Öte yandan, daha denize inmeden tüm dünyaya korku salan savaş gemimizde yok yok… Bin komando, 50 tank, 10 helikopter, en az 7 savaş uçağı (bir çok kaynakta 12 olarak geçiyor)ve 60 zırhlı aracı taşıyabilecek olan gemi, Türk Silahlı Kuvvetleri ‘nin denizden intikal gücü için kilometre taşı olacak.

DONANMANIN GURURU 

Çok sayıda insansız hava aracı, bin 450 kişilik barınma imkanı, 34 yataklı tam teşekküllü hastane ve ameliyathaneler de, Türkiye’nin ilk uçak gemisinde bulunacak. 2021 yılında tamamlandığında Türk donanmasının en büyük deniz aracı olacak ‘Havuzlu Çıkarma Gemisi LPD’ (Landing Platform Dock), Türk Silahlı Kuvvetleri’ne denizlerde yeni ufuklar açacak. Bir çok özelliğe sahip olan yerli uçak gemimiz Deniz Kuvvetlerimize büyük bir üstünlük sağlayacak.

BARİZ ÜSTÜNLÜK SAĞLAYACAK

Karadeniz, Akdeniz ya da Atlas ve Hint Okyanusları’nda herhangi bir noktaya önemli ölçüde operasyon gücünü aktarma imkanı, LPD gemisiyle elde edilecek. 27 bin 500 tonluk LPD’ye 2 tank çıkarma gemisinin eşlik edeceği düşünülürse, Türkiye istediği yere 100 tank ve 1 tabur askerle çıkarma yapabilecek. Bu imkan donanmamızın caydırıcılığını geniş bir coğrafyayı eklemiş olacak. Yapımı süren çıkarma gemileriyle özellikle Doğu Akdeniz’deki stratejik havzalarda Türkiye’nin elde edeceği üstünlük, bölgedeki ülkelerin telaşlanmasına çoktan yol açtı bile…

Denizde 50 gün seyir

Lojistik destek almaksızın 50 gün boyunca denizde görev yapabilecek milli uçak gemimiz, 20,5 knot seyir hızına sahip. Amfibi harekâtlar için kullanılan gemi havuzu ile karaya çıkartma yapmak amacıyla 2 adet Lcac hovercraft tipi bot yer alıyor.

2 YORUMLAR

  1. ben çocukken hep pilot olmayı hayal ettim biz bu tarz projeri hayata geçirirsek saygı duyulan ülke oluruz.milli savaş gemimiz neden yok sorusuna ben yıllar önce şu cevabı veririrdim.Çünkü gemiye inip kalkacak uçağımız yok.

    • Benimde çocukluk hayalimdi pilot olmaktı 🙂 Tespitleriniz çok doğru. Saygı duyulan ülke olmaya aday olmamız dahi ülkeler ligindeki kodaman amcalarıı rahatsız ediyor. Orta doğu da ve ülkemiz üzerinde oynanan büyük oyunların nedeni de tam olarak bu projeler. Pkk ne zaman hortladı? 3. hava limanımızın temelinin atılmasından ne kadar sonra? Almanya’ nın Frankfurt hava alanının trafiğini kesecek ve Avrupanın merkezi olmaktan çıkaracak projenin temelinin atılmasından sonra pkk nın hortlaması tesadüf müdür? Allah bu vatan üzerinde oynanan tüm oyunların bertarafını , oyunları oynayanların başlarına bela olmasını nasip etsin İnşallah.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin